Tak kdy se začne šetřit? Aneb Jurečkův mejdan a víc úředníků na Úřadu vlády
Málem jsem omdlel. A když jsem se podíval na svou ženu, ta už byla v mrákotách. Sledovali jsme totiž zprávy na ČT24, když tu najednou: Jurečka chce přidat státním zaměstnancům!
A následuje mírně tendenční reportáž o školníkovi, který musí opravovat dětmi rozbité židle, rozuměj pracovat v práci. Počítám, že to je pořád stejné jako když my jsme byli malí, že tedy k práci školníka je služební byt. A k tomu přes dvacet čistého, to je dost slušná výplata a zároveň větší hodnotu ta práce nemá. To je k uživení i pro samotného člověka. Pokud je ženatý, s přítelkyní nebo partnerem, tak se ta životní úroveň exponenciálně zvýší.
Zopakujme si, protože opakování je matka moudrosti, že průměrná mzda ve státním sektoru je už několik let vyšší než v soukromém sektoru. Neboli, jak říká Radomil Bábek z Podnikatelských odborů, vznikla tady poměrně nezdravá společenská situace, kdy ten, kdo je živen, bere víc než ten, kdo živí.
Soukromníci a jejich zaměstnanci si musí od "covidu" utahovat opasky, protože prakticky roční výpadek se nedá splatit hned následující rok, ta ztráta se rozkládá do více následujících let. Musí šetřit, zjednodušeně. A to samé čekají od státu, že mega dluhy, které nasekal Babišův kabinet, bude stát pomalu umořovat. A že se zbaví minimálně patnácti procent úředníků, protože podnikatele dusí vysoké daně a otylý stát. Výborný návrh přednesl Mirek Topolánek v OVM, že první rok by sundal platy úředníkům o deset procent, druhý o osm, no, a pak by se vidělo, kolik by jich zůstalo.
Naopak teď zveřejnily Novinky, že Úřad vlády místo propouštění nabral další desítky lidí a jeho rozpočet se nezadržitelně blíží k půl miliardě. Jasně, vždyť je to jen pár úředníků.
A v tom je ten problém. Že mezi politiky se rozmohla jistá neomalenost při nakládání s veřejnými penězi. Dva miliony za fotografa Aleny Schillerové, to tady všichni přešli jak krajinu. Připomeňme si vánoční večírek ministra Jurečky. Podíval jsem se do registru smluv a catering na osobu tisíc korun! Když ale totéž ministerstvo pořádá třeba seminář o romské problematice, tak celodenní (!) catering podle registru smluv stojí 220 korun.
Ono to vypadá jako blbost, ovšem zkuste se zeptat, jak moc se musí soukromník otáčet, aby vydělal dva tisíce korun, z nichž pak zaplatí tisíc korun daň. A jak se dívá na to, že tuhle tisícikorunu pak propije státní úředník na velkorysém vánočním večírku?
Petr Vrabec, publicista
Jak podle Novinek nabobtnal o úředníky Úřad vlády, čtěte ZDE.