Měšťáci by chtěli výsluhy jako policisté. Výsluhy by se ale měly skoro všem zrušit!

22.05.2024

Městští strážníci se začali ozývat, že by chtěli být součástí bezpečnostních sborů. Kdo si ještě dnes vzpomene na to pýár při zřizování obecních policií, že to budou jen ti místní "četníci" řešící drobné uliční spory a hlídkující u přechodů u základních škol, že? 

A hele, dnes požadují, aby nebyli zaměstnanci, ale byli ve služebním poměru. Jako policisté, třeba. Ta snaha je jasná. Kmánům tučné výsluhy a velitelům frčky. Generálové přechodů pro chodce nebo generálové botiček. Jenže, s každou frčkou se zvyšuje i výše výsluhy. A státní kasa že se prohne, no a co? Už takhle se prohýbá a pořád drží.

Protože počet policistů, kteří berou výsluhy, je už bezmála třicet tisíc. Počet policistů ve stavu je něco přes čtyřicet tisíc. A jen tak mimochodem, je jich daleko nejvíc v přepočtu na osobu v celé Evropě. Kriminalita za posledních deset let přitom klesla zhruba o tři čtvrtiny. V přepočtu tak v průměru připadají ročně (!) na jednoho policistu tři trestné činy. No, to už je potřeba se ohánět, co? A ministr Rakušan do médií pořád říká, že v policii je podstav. Tímhle tempem ovšem budeme za chvíli platit víc policistů na výsluze než jich bude pracovat. A k tomu by nám měli přibývat ještě měšťáci?

Ať už Sobotkova, Babišova nebo Fialova vláda, když se pustí do řešení problémů vysokých nákladů státu, vždy to je blbě. Socialismus se vším všudy. Což tedy zamrzí zejména u dnes středolevé formace – ODS, KDU-ČSL a STAN. Piráti a Topka, to jsou levičáci už dávno. Takže, oprávněně má teď jeden o naši zemi strach. A připomeňme si, že s požadavkem na výsluhy přišli i lékaři. Aneb, rozmohl se nám tu takový nešvar, kdo víc pumpne státní kasu.

Důvod podstrojovat silovým ozbrojeným složkám mají totalitní režimy. Výsluhy dnes nemají tak velké opodstatnění. Pokud jde o tolik zmiňované nebezpečí, tak elektrikář u armády, dopravní policista nebo nově uvažovaný městský strážník u přechodu pro chodce zase až takové riziko nepodstupují. A aby za to brali výsluhu až do výše šedesáti procent platu od odchodu ze služby až do důchodu, to pardon, proč? A to ještě řada z nich odejde do civilu, pobírá velmi slušnou výsluhu, a přitom dál pracuje prakticky na své pozici v armádě, u policie, akorát jako civilní zaměstnanec.

Snad jen vojáci ze zahraničních misí nebo policisté ze speciálních jednotek, kteří opravdu nasazují život, by měli mít nárok na nějakou doživotní rentu. Místo toho se ale stát k veteránům chová až macešsky. A vyplácí renty i těm, kdo službu proseděli v kanceláři.

Pro všechny ostatní by totiž možné riziko šlo krýt slušnou pojistkou. Klidně olbřímí!

Petr Vrabec, publicista

Psali jinde

Co ale nedává smysl, je vyplácet výsluhu někomu, kdo v plném zdraví po odkroucení příslušného počtu let odejde do civilu, navíc nikoli jako pracovník v terénu, ale z kanceláře, vyšší než čtyřiceti či padesátitisícovou výsluhu.

Tuto, valorizovanou, sumu pak takový jedinec pobírá až do své smrti, málokdo ji odmítne a nechá si přidělit státem vyměřený výrazně nižší důchod. Když si pak například v 50 letech sežene práci za 30 či 40 tisíc čistého, může si řadu let žít doslova jako maďarský gróf. 

Více ZDE.

Milované a nenáviděné výsluhy. Kolik stát platí bývalým příslušníkům ozbrojených složek? Leckdy trumfnou několikanásobně i důchod

Více ZDE.