Komunisti prý tady vybudovali ráj, který rozkradli libtardi. Tak určitě!

21.05.2024

To není vtip, to vážně tvrdí - milovníci starých pořádků. Ponejvíc těch, co v diskusích na sociálních sítích jedním dechem obhajují Andreje Babiše. Estébáka. Je to smutný obraz části společnosti po třiceti letech od revoluce 89. A tady dodejme, že svůj velký díl na tom nesou všechny demokratické politické partaje, které tady z nejrůznějších pohnůtek nechaly zplanět onen étos boje proti totalitě.

K této relativizaci obludnosti minulého režimu dochází vcelku pochopitelně kvůli snaze zmírňovat a zlehčovat komunistickou minulost Andreje Babiše či Heleny Válkové. Prý "slepenec má jen kampaň Antibabiš". Kdepak, soudruhu Babiši, to je naopak dost zásadní výhrada. Jako kdyby v Německu v sedmdesátých letech kandidoval bývalý gestapák! Připomeňme si proto, že komunistický režim byl zákonem prohlášen za zločinný, nelegitimní a zavrženíhodný.

A teď k tomu "totalitnímu průmyslovému ráji". Komunisti tady nic nevybudovali! To budiž základní postulát. Veškerý průmysl ukradli, obsadili striktně stranicky komunisty, bez ohledu na jejich dovednosti a znalosti, vinou čehož československý průmysl tunelovali finančně, lidsky i technologicky. K pádu totalitních režimů na konci osmdesátých let došlo kromě jiného i kvůli obrovské průmyslové stagnaci a nekonkurenceschopnosti!

Typickým příkladem je Škoda Auto, dnes největší česká firma s největším počtem zaměstnanců. A jaká byla historie, kdo ji založil a kdy? Pomožme si Wikipedií. "V roce 1905 se začíná vyrábět první model automobilu: Voiturette A; okamžitě se stává prodejním trhákem. V roce 1925 pak dochází ke spojení se strojírenským koncernem Škoda. To znamená postupný zánik značky Laurin & Klement, u nově vyvíjených typů se už přechází na jméno a znak Škoda."

A nyní se přeneseme do osmdesátých let, jak si vedla znárodněná (ukradená) automobilka Automobilové závody, národní podnik, a opět Wikipedie: "Vývoj Favorita, spolu s pořízením nových technologií, však přišel AZNP na cca 2,5 miliardy korun, což spolu s poklesem prodejů typu 105/120/130 přineslo automobilce vážné ekonomické, organizační a kvalitářské problémy. Ty vedly roku 1988 k odvolání ředitele Banýra, přičemž podle nového zákona o státním podniku byly uspořádány volby nového ředitele AZNP. Zvítězil v nich Petr Dědek, dosavadní podnikový ředitel n.p. LIAZ, který svým nekompromisním stylem řízení zvedl kvalitu řízení i výroby během několika měsíců na žádoucí úroveň. Hospodářské problémy se však stupňovaly, nebylo možné připravit výrobu verzí kombi a pick-up, v květnu 1989 musela federální vláda řešit ekonomickou krizi AZNP a schválila jim konsolidační program, který však byl plněn jen mizivě: počátkem listopadu 1989 měly AZNP splaceno pouze 50 milionů z miliardového úvěru a jejich platební neschopnost činila 320 milionů korun." Tolik Wikipedie, kde si sami můžete více počíst.

Po revoluci musely polistopadové demokratické vlády řešit olbřímí problém, najít pro technologicky i designově zastaralou automobilku s nízkou výrobní kapacitou investora. Investora, který to riskne a pokusí se ji zachránit, na svůj účet. Což se v její klinické smrti nakonec podařilo německému koncernu Volkswagen. A dnes je Škodovka výkladní skříní českého průmyslu. Díky polistopadovému investorovi. Navzdory diletantskému řízení komunistů.

No nic, tak takhle je to s tím "super" průmyslem, který nám tu komunisti zanechali. A k tomu i nadále platí, že to byl odporný režim, a kdo se na něm podílel, měl by každý svůj veřejný projev začínat ale velikou omluvou. Soudružko Válková, soudruhu Babiši!

Petr Vrabec, publicista